Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7278218



*

nr 727 8218


Bestickuppsättning

86 del, Franska liljan, nysilver


Utrop:

800 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 november 2011
kl 18:22:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/11 22:38:15 1      350 kr
24/11 10:38:22 2      350 kr
24/11 10:38:49 2      450 kr
27/11 11:44:13 3      450 kr
27/11 11:44:56 3      500 kr
28/11 13:26:48 4      750 kr
28/11 13:41:11 3      600 kr
28/11 13:41:34 3      700 kr
28/11 13:41:51 3      800 kr
28/11 13:44:44 4      850 kr
28/11 15:06:00 4      900 kr
28/11 15:19:37 3      900 kr
28/11 15:19:55 3      950 kr
28/11 16:14:09 4      1.000 kr
28/11 16:40:01 3      1.100 kr
28/11 17:49:16 3      1.300 kr
28/11 18:17:28 5      1.300 kr
28/11 18:17:48 5      Vinnande bud
28/11 18:21:21 5      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning franska liljan matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8319 Bestick
    silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8277 Brickor
    6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32
  • 8275 Brickor
    med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr